Цікаве про космос

Видимий рух зірок на небі

Як ви думаєте, чому відбувається рух зірок по небу? Давайте разом розбиратися. В результаті обертання навколо своєї осі виникає видиме добове рух зірок по небесній сфері. Причому наша планета обертається з заходу на схід, тому її оточують об’єкти космосу мають такий же напрямок. Між іншим, якщо дивитися на небо всю ніч, то можна помітити плавний рух зірок і всієї небесної сфери в просторі. Таке переміщення по осі щодо місця спостереження називається добовим рухом.

Швидкість впливає на рух зірок по небу

Насправді, рух зірок практично непомітно. Оскільки їх швидкість пересування набагато менше відстані, яка лежить між ними. Власне кажучи, чим більше швидкість, тим більше видимий рух зірок.

Яка зірка володіє найвищою швидкістю власного руху

Якщо, звичайно, не вважати Сонце, за цим показником виділяється зірка Барнарда. За оцінкою вчених, світило змінює свої кутові координати на небі на 10 секунд в рік. І це, незважаючи на те, що це досить тьмяний , розташований на відстані 6 світлових років від нашої головної зірки.

Правда, інші зоряні об’єкти не можуть похвалитися таким високим власним рухом. Ймовірно, від цього і залежить оманливе враження їх нерухомості.

Видимий рух зірок на різних географічних широтах

Насамперед, важливо розуміти, що з різних точок спостереження ми всі бачимо по-різному. Звичайно, такий ефект виходить з-за сукупністю факторів. Наприклад, важливу роль відіграє розташування об’єкта, кут огляду і т.д.

Як відомо, за світилам люди навчилися орієнтуватися. Одним з простих способів визначити географічну широту є вимірювання висоти полюса світу над лінією горизонту. Оскільки кутова висота світового полюса дорівнює географічній широті місцевості.

Варто відзначити, що на різній географічній широті, з якою проводять спостереження, змінюється вісь обертання сфери неба по відношенню до лінії горизонту.
Звідси випливає, що видимий рух зірок на різних географічних широтах також різне.
Приміром, якщо спостереження проводять на полюсі , то світила є незаходящими і невосходящими. Тому як їх круговий рух завжди паралельно горизонту. Інакше кажучи, вони не піднімаються і не опускаються від межі неба і земної поверхні. Тобто їх висота над постійна.

А ось зі середніх широт можна побачити висхідні, що заходять і навколополярні зірки. Якщо вони знаходяться від північного полюса світу, то в певний час піднімаються на горизонтом. І навпаки, якщо вони розташовуються на південь, то ніколи не зійдуть вище горизонтной лінії.

Рух зірок по небу, дійсно, не дуже помітно. Коли ми дивимося на нічне небо, нам здається, що нерухома. Але, наприклад, тисячу років тому сузір’я мали інші кордони ніж зараз. Оскільки у кожного світила своя власна швидкість і темп, положення в просторі, а також різні відстані до них, то їх видиме переміщення для нас зовсім незначно. Лише з плином часу, а це можуть бути тисячі і тисячі років, нам стають помітними певні зміни.

Отже, пояснює рух зірок неба обертання нашої рідної планети навколо своєї осі. Крім цього, не варто забувати про те, що вона кружляє навколо Сонця. До речі, часто саме з-за Сонця ми не можемо побачити багато зірок. Воно просто перекриває наш огляд.