Цікаве про космос

Кульмінація зірок і як вона розраховується

Як виявилося, не всі знають, що таке кульмінація . За визначенням, кульмінація означає найбільш високий момент чого-небудь. Власне кажучи, в астрономії під цим мають на увазі найвищий момент руху космічного об’єкта. Отже, кульмінація зірки – це момент її проходження крізь небесний меридіан під час добового руху світила.

Варто нагадати, що небесний меридіан є колом сфери неба, який проходити крізь зеніт, полюс світу, а також південний полюс світу і надир.

Полюс світу являє собою, можна сказати, відправну точку. Вона лежить на небесній сфері, навколо неї відбувається видиме добове рух зірок. Причому вони переміщуються по колу паралельно екватору.

Яка буває кульмінація зірок

За даними вчених, будь-яке світило протягом доби перетинає меридіан неба в двох точках. Іншими словами, ось цей момент і називається кульмінацією.
Період між описуваними перетином зоряних тіл становить половину доби, тобто 12 годин.

Так як кульмінація відбувається два рази за добу, то вона буває двох видів:

  • верхня, коли висота світила досягає максимального значення;
  • нижня, навпаки, настає той час, коли висота зірки мінімальна.

Як розраховується кульмінація зірок

Оскільки висота полюса світу над горизонтом дорівнює географічній широті місцевості, то визначити значення моменту перетинів зоряного тіла і небесного меридіана не так вже складно.

Насправді, верхня і нижня кульмінація зірки розраховується за формулою:

де h – висота, ф – географічна широта і δ – схилення.

Виходить, що якщо відомо відмінювання і висота зірки в момент кульмінації, то можна розрахувати географічну широту місцевості, звідки проводяться спостереження.

Що цікаво, незаходящая зірка для певної географічної широти спостерігається і у верхній і в нижній кульмінації. А ось якщо світило знаходиться далеко від небесного екватора в бік півдня, то його перетин з меридіаном може бути непомітно.

Для розуміння, як і коли відбувається кульмінація можна звернутися до нашого головного світила. Правда, найпростіший приклад, це Сонце. Воно, як і інші зірки, два рази на добу перетинає небесний меридіан. І всі ми добре знаємо цей час. По-перше, верхня сонячна кульмінація-це полудень. По-друге, через половину доби (12 годин), настає опівночі або нижня кульмінація.

Як видно, люди довгий час спостерігали за рухом небесних тел. Вони виділили певні особливості і навчилися застосовувати їх в своєму житті. В цілому, саме спостереження за загадковими і світяться зірковими точками, небесною сферою і космосом шалено захоплююче і красиве видовище.