Космічне

Чим особлива полярна зірка і чому вона усім відома

Безперечно, одним з найбільш відомих і популярних небесних тіл є Полярна зірка. Адже, напевно, немає жодної людини, який не чув про неї.

Зараз її місце займає об’єкт Альфа сузір’я .
За оцінкою вчених, Полярна зірка відноситься до змінних типу дельта , тобто є цефеидой. Між іншим, для неї характерні пульсації, зменшуються за десятки років. Для порівняння, зміни її яскравості з 1900 року по 2005 рік зменшилася з 8% до 2%. Але в цілому за цей період вона в кілька разів стала яскравіше.

Що цікаво, вона найяскравіша і найближча зі свого класу світил на нашій планеті. Її видима зоряна величина +2,0 m. А відстань до на даний момент складає приблизно 447 світлових років або 137 парсек.

Як вже зазначалося, Альфа це найближча цефеида, що має важливе значення при вимірюванні астрономічних відстаней.

Цефєїди-клас пульсуючих змінних світил із залежністю період-світність.

Як називають Полярну зірку

Власне кажучи, сама назва відображає її положення на карті зоряного неба.
По правді, як тільки не називають цей знаменитий зоряний об’єкт.

Приміром, вона носила ім’я Киносура, що в перекладі означає хвіст собаки. А ось в Англії про полюсне світило: об’єкт, що заслуговує на увагу і захоплення.

Часто її називають або Північна зірка. Знову-таки з-за розташування та області застосування.
Можна сказати, що Полярна зірка як маяк на нашому небі.

Опис Полярної зірки

Насамперед, Альфа є не простим світилом, а цілої зоряною системою, що складається з трьох компонентів.
В самому центрі розміщується сверхгигант Полярна А (α UMi A), у якого був виявлений компаньйон Полярна P (α UMi P). Виходить, що це близька подвійна зірка. Варто відзначити, раз основний компонент відноситься до сверхгигантам, то він являє собою одне з найбільш яскравих зоряних тел.
І, нарешті, третій компонент Полярна В, досить пристойно віддалений від центрального об’єкта.

Коли ми говоримо про особливості Полярної зірки, то важливо розібратися в її фізичних характеристиках. На диво, вона яскравіше нашого Сонця, а також має більший розмір (<у 23 рази) і світність (<2500 разів). А ось температура поверхні не сильно перевищує сонячну: приблизно 6000 К (у Сонця 5780 К).
Як ви думаєте, якого кольору Полярна зірка? Багато хто помилково вважають її білою. Однак, спостерігаючи за нею з у , можна відзначити, що насправді колір Полярної зірки ближче до жовтого.

Інші особливості, які має Полярна зірка

Що цікаво, в результаті місячно-сонячної прецесії (зміни напрямку осі обертання тіла в просторі) вісь рухається по колу таким чином, що з плином часу різні світила стають найближчими до полюса Світу. А так як визначення Полярна зірка використовується як власне ім’я, то її місце в різний час можуть займати різні об’єкти.

Приміром, над північною точкою горизонту в свій час розташовувалися: Вега – α ; π , η і τ ; ι і α ; β .

Зараз йде, так би мовити, царство . За даними астрономів, воно триватиме аж до 3200 року. Потім північну позицію по черзі будуть займати: Альраи γ, Альфирк β і Альдерамин – α , а також Денеб α і Садр – γ .
У підсумку, місце знову відійде Вега – α .

Між іншим, це так званий прецесійне коло, за який змінюється положення світил відносно небесного екватора.

А як ви думаєте, чому дорівнює висота Полярної зірки? Над обрієм її висота відповідає географічній широті місцевості, з якої проводять спостереження. Насправді, її напрямок практично рівнозначно напрямом на північ.
Іншими словами, вона розташовується над північною точкою горизонту в Північній півкулі. Тому її використовують при орієнтуванні і визначенні географічної широти.

Багато хто задається питанням, що яскравіше Сіріус або Полярна зірка. Щоб було максимально зрозуміло, перша є найяскравішою на небі, а друга найяскравіша серед світил Північної півкулі.
Тоді виникає наступне запитання: у скільки разів Сіріус яскравіше Полярної зірки? Насправді, у 27 разів! Правда, важливо враховувати, що Північна видалена в 53 раз далі. Таким чином її фактичний рівень світності в 300 разів більше, ніж у Сіріуса.

Де знаходиться Полярна зірка на небі

Отже, вона розташована поблизу Північного полюса світу. Якщо говорити точніше, то лежить у сузір’ї .
За даними науковців, зараз вона лежить менш ніж у 1° від Північного полюса. Тому майже нерухома при добовому обертанні небесної сфери. Таким чином, на Північному полюсі перебуває і спостерігається в зеніті.

Для того, щоб знайти, де знаходиться північна зірка необхідно відшукати астеризм Великий Ківш в сузір’ї . Як відомо, його утворюють сім яскравих світил, а їх обриси нагадують каструлю з ручкою. Крізь стінки цього ковша (Дубхе і Мерак) проводиться уявна лінія в бік ручки. Потім потрібно п’ять разів відкласти відстань, рівну відрізку між стінками каструлі. Наприкінці лінії і знаходиться Альфа .

Що таке Південна Полярна зірка

Очевидно, що в південній півкулі Північне світило не спостерігається. Відповідно, орієнтування по ньому просто неможливо. Адже навіть немає натяку на тінь від Полярної зірки.
По суті, це світило, яке розташовується на Південному полюсі, точніше на його осі. Але в даний час такого зоряного тіла немає. А самим найближчим є Сигма . Правда, його не можна використовувати як путівник. Для цього іноді звертаються до сузір’я , оскільки він хоча б вказує напрям на Південний полюс. Можна сказати, що це якийсь орієнтир.