Космічне

Як помирають зірки

Як відомо, зірки вмирають і це нормальний процес. Це кінцевий етап життєвого циклу всього в світі. Оскільки практично всі в нашій проходить три стадії життя: народження, основний цикл і смерть.

Правда, вмирають зірки по-різному. Що також властиве всьому в світі.
Але якщо народження світил більш або менш схоже, то їх доля і смерть різна. Перш за все, їх життєвий цикл залежить від набору характеристик. Головним чином, від маси зірки і її хімічного складу. Власне кажучи, це визначає термоядерні процеси, що відбуваються всередині неї. А вони, в свою чергу, зумовлюють подальше життя і, в кінцевому підсумку, загибель зірки на небі.

Чому чим масивніше, тим швидше вмирають зірки?

По правді кажучи, це дійсно так. Хоча начебто б, чим більше маса, тим довше повинні протікати всі процеси. Однак зі світилами це не так. Адже горять вони сильніше інших, тобто більш масивні виробляють більше енергії. А значить і витрачають на неї значну частину речовин, з яких складаються. У результаті запаси водню, гелію та інших речовин у них вичерпуються швидше, ніж у менш масивних тілах. Власне кажучи, немає нічого дивного в тому, що до такої зірці смерть підібралася набагато швидше і швидше.

За даними вчених, найменші світила живуть довше, ніж їхні великі родичі. Як правило, найбільш тривале існування у червоних і сірих представників. Між іншим вік таких примірників може відповідати віку Всесвіту. Іноді вони можуть спалахувати, а потім гаснути, але не надовго.

Якщо порівнювати з нашим Сонцем, схожі на нього (жовті карлики) проживають життя трохи коротше менших товаришів. Правда, їх доля більш стабільна, оскільки їм властива відносно постійна світність.
А ось світил, які в кілька разів масивніше Сонця, вчені пророкують яскраве завершення свого існування.

Як помирають зірки

По правді кажучи, світило може померти з різних причин.
Наприклад, червоні карлики після повного вигоряння водню з часом остигають і стають темними холодними об’єктами. А вмираюча зірка типу Сонця випалює гелієвий складу, що веде до збільшення її світності й внутрішньої температури. Потім подібні світила скидають зовнішню газову оболонку і перетворюються в гіганта, який також втрачає свою оболонку. У підсумку виходить щільний гарячий білий карлик, остигає і трансформується в холодний темний об’єкт космосу.

У тому випадку, коли маса світила перевищує сім сонячних мас, після горіння водню і гелію, всередині починається процес згоряння вуглецю і кисню. На кінцевому етапі вони вибухають надновими. Тобто відбувається потужний термоядерний вибух. Причому в цей момент світність зоряного тіла збільшується в мільйони разів, а також утворюються важкі елементи.

Як виявилося, завдяки цим елементам і випущеної в космічний простір енергії можливе формування нових світил. А із залишків ядра може виникнути нейтронна зірка або навіть чорна діра.

Вмирають зірки, значить так треба

На те, як жити і як вмирають зірки, впливають елементи, що входять в її склад та загальна маса тіла. Коли ядро стискається, воно нагрівається. А той час, поки відбувається синтез водню в гелій вона знаходиться на початковому або основному етапі еволюції. Після того, як закінчиться водень, відбувається перетворення гелію в вуглець. Але і його запас не безмежний. Якщо у достатня маса тіла, то після гелію починає горіти вуглець, а також більш важкі елементи.

Очевидно, що вмираюча зірка завжди залишає за собою якийсь слід. А який саме залежить від її початкових характеристик.
Можна сказати, що ядра все визначають. Так як їх склад, процеси, що відбуваються в них, безпосередньо впливають на інші характеристики світила. Які в сукупності обумовлюють життя і загибель зірки на небі.

Як і все , вмирають зірки по-різному. Тому що вони всі різні і відрізняються один від одного набором параметрів.
Іноді мертві зірки дають початок новому життю або беруть участь у формуванні інших тел.

Безумовно, смерть і загибель зірки на небі барвисте видовище. Але побачити таке практично неможливо.

Правда ж, небо зі своїми таємницями буття загадкове і вабить простір. І все навколо влаштовано за певними правилами. Хоча не завжди зрозуміло, як і чому щось народжується і виникає, а потім настає смерть. Дві протилежності, які об’єднує саме життя.