Космічне

Зоряна система і її різновиди

Що являє собою зоряна система? Насправді, це сукупність зірок з замкнутими орбітами, пов’язана взаємним гравітаційним тяжінням.
Як виявилося, будь-яка система зірок має ряд особливостей. Насамперед, якщо вона складається з декількох схожих світил, що володіють однаковими параметрами, то її існування триватиме недовго. А ось засновані на ієрархії групи, навпаки, більш міцні, стабільні і живучі.

Потрійна зоряна система

І тут виникає питання, чому так? Насправді, рівноправні елементи просто існують окремо. А коли один з них підпорядковується або поступається іншому, то відбувається взаємодія. Наприклад, у групі світил один компонент не повинен наближатися до іншого на певну відстань. Це відбувається в тому випадку, коли, знову ж таки приміром, розрізняється їх маса або розмір. Причому в той же час сили гравітації об’єднують ці елементи.
Крім того, у групі переміщення складових частинок відбувається навколо загального центру мас. Разом з тим зіркам властиво і інший рух. Взяти хоча б власне або їх зміну положення в космічному просторі.

Яка може бути зоряна система

Більш того, кожна зоряна система обумовлена певною кратністю. Максимальна межа це п’ять-шість об’єктів.
Таким чином, виділяють декілька типів систем:

  • Подвійні, тобто їх утворює пари світил. Між іншим, це найпоширеніший тип, на який припадає майже 70% всіх зірок.
  • Потрійні, власне кажучи, включають в себе три компоненти. Подібних структур менше, ніж попередніх, але все-таки вони не рідкість. Найчастіше представлені двома зоряними тілами і супутника, дещо віддалено розташованого і здійснює обертів навколо основної пари.
  • Системи з чотирьох світил хоча й нечисленні, але займають своє місце у Всесвіті. В основному їх формують дві пари.
  • І як вже зазначалося, групи з п’яти-шести світил.

Що цікаво, чим вище кратність сукупності зірок, тим беспорядочнее, непоследовательнее і нестабільнішою їх властивості і характер.

Антарес A (праворуч) і Антарес B (ліворуч)

Додаткова класифікація

Іноді можна спостерігати пару самосвітних небесних тіл, які називаються візуально-подвійними. До них, наприклад, відносяться найближча до Альфа Центавра, Антарес і Бета .
А буває, що компоненти настільки близько розташовані один до одного, що їх неможливо розрізнити. Адже візуально вони ніби єдине ціле. Правда спектральний аналіз поділяє їх на складові частини. Як кажуть, все таємне стає явним. Такі об’єднання називають спектрально-подвійними світилами.
Крім цього, розрізняють помітно-подвійні об’єкти. Де компоненти рухаються так, що їхні орбіти лежать дуже близько до променю зору земного спостерігача. В результаті в зоні нашої видимості знаходиться тільки один елемент.

Альфа Центавра

Найбільш великі системи зірок, гравітаційно зв’язаних між собою, називають зоряними скупченнями і . Головне, не переплутати їх з планетними системами (хоча вони також належать до утворень з світил). Останні відрізняються тим, що у них всього одна зірка, а інші компоненти це різні астрономічні об’єкти. Наприклад, астероїди або планети. Але всі вони обертаються навколо загального центру мас. Найпростішим прикладом планетної форми влаштування є наша .

На всякий випадок зазначимо, що центром мас виступає точка, яка описує рух тіла або системи частинок як єдине ціле. А також необхідно розуміти, що кратність кількість передбачає, що входить до складу об’єкта. Простіше кажучи, відображає скільки чого-небудь міститься всередині.

Чорна діра (центр галактики)

Отже, ми з’ясували, як називається група зірок, пов’язаних між собою гравітаційними силами. А також дізналися які вони бувають і чим відрізняються.
Звичайно, вивчення космічних об’єктів триває й донині. Вчені відкривають все нові тіла, дізнаються все більше про них. Як виявилося, зоряна система може мати різний устрій, а межа вивели з їх загального відомого числа. Однак у одного світила в сузір’ї виявили цілих сім компонентів. Ймовірно, що це не просто виключення з правил. Швидше за все, десь у нашій подібне явище зустрічається часто. Просто поки ми не змогли їх знайти. Але все попереду!

Джерело: