Космічне

Навігаційні зірки і як орієнтуватися по зірках

Власне кажучи, навігаційні використовуються для навігації і орієнтування на місцевості. Насамперед, вони грають важливу роль в авіації, мореплаванні і космонавтиці.

Як відомо, на небі близько 6000 зірок, помітних неозброєним оком. Але найбільш часто застосовують 58 світил. Тому як вони відрізняються яскравістю і входять до складу 38 . Тобто розташовані у значної частини небесних ділянок.

Яскраві зірки на небі

По суті, найпростішим прикладом служить . Так як для Північної півкулі вона є дороговказом і головним помічником при визначенні географічної широти місця.
А ось в південному небі головна зірка-це орієнтир . До того ж, для навігації з цього півкулі спостерігають за Антаресом, Ригелем, Спикой і Фомальгаутом.

Сіріус

Найпопулярніші навігаційні зірки

Насправді, вони описані в морських альманахах і дають можливість визначати координати будь-якої точки земної.

Альманах – це збірник, видання об’єднує по загальній темі наукові твори і дані.

Зрозуміло, у визначенні навігаційних світил допомагають і знання розташування . У підсумку для зручності створили списки, таблиці, атласи та карти неба.

Таблиця основних світил для орієнтування

Як видно, в таблиці деякі світила виділені жирним шрифтом. По правді кажучи, їх об’єднує те, що вони використовуються в навігації в Росії. Тобто саме зазначені 18 зоряних тіл для російської території яскраво видно і зручні при орієнтуванні.

Між іншим, всі об’єкти зі списку мають першу або другу . Швидше за все, це ще одна причина їх практичності.

Як орієнтуватися по зірках

Варто зазначити, що погодні умови значно впливають на спостереження. Наприклад, хмарне небо приховує частину світил. Тому необхідно враховувати цей момент. Проте, буває, що споглядання не планується, а життєво необхідно.

Втім спостерігач або керуючий судном (космічним, морським або іншим) переслідує переважно дві мети.

Зорі над морем

Насамперед вони вимірюють висоту об’єкта над горизонтом при допомоги (спеціальний вимірювальний прилад). У результаті виходить лінія його положення. Потім кілька таких ліній перетинають на карті і уточнюють місцезнаходження спостерігача.

Секстант (інструмент)

Або, приміром, можна використовувати світила, визначаючи величини поправки компаса. Для цього проводять порівняння азимута зоряного тіла і азимута, обчисленого за допомогою компаса судна або корабля.

А ось вибір об’єкта, який буде орієнтиром, базується або за їх назвою, або з позначення Байєра. Причому розташування зірок позначається екваторіальної системи координат. Тобто їх схилянням і прямим сходженням (у навігації вказується зоряне додаток).

Крім світил можливо орієнтування за зірками і , а також планет. Наприклад, по положенню Марса, Венери, Сатурна і Юпітера визначають місцезнаходження і напрямок.

Джерело: